1G sítě byly analogové.
2G sítě typu GSM.
Doplněné o standardy pro další služby: SMS, datové přenosy a další (např. zobrazení tel. čísla, času apod.).
Standardy pro datové přenosy:
- 2,5G - GPRS (až 107 kbit/s)
- 2,75G - EDGE (až 384 kbit/s)
3G sítě standardu UMTS
- 3G - UMTS (až 384 kbit/s)
- 3.5G - HSDPA (až 14 Mbit/s)
- 3.9G - LTE (až 326 Mbit/s)
4G LTE Advanced
Označení pro sítě, které splňují mimo jiné tyto požadavky: přenosová rychlost 1 Gbit/s pro nepohyblivá nebo pomalu se pohybující zařízení a 100 Mbit/s pro rychle se pohybující zařízení umožňující plný přístup k Internetu, IP telefonii, internetový přístup k televizi s vysokým rozlišením, videokonference a 3D televizi.
V technologii LTE se již nepočítá s odděleným systémem pro přenos hlasu, bude použito přenosu hlasu přes datové spojení technologií VoLTE. Cílem je přenášet hlasové služby jako datové toky v síti LTE bez závislosti na starších sítích s přepojováním okruhů.
5G
Nový standard má umožnit zvýšení teoretické přenosové rychlosti až na 20 Gbit/s a snížení odezvy řádově na jednotky milisekund, což umožní rychlejší internet v mobilních telefonech, využití technologie v průmyslu a robotice, ale hlavně v oblastech internetu věcí, autonomních vozidel, virtuální a rozšířené reality, 360stupňových videí a holografických telefonátů a projekcí. Podle Mezinárodní telekomunikační unie musí být po dobu 95 procent datového přenosu dosahováno rychlostí 100 Mbit/s (12,8 MB/s) pro download a 50 Mbit/s (6,25 MB/s) pro upload.
Jelikož nároky různých technologií mohou být odlišné (například v mobilních telefonech je důležitější rychlost připojení, zatímco pro autonomní vozidla je klíčová co nejkratší odezva), je vyvíjen tzv. „network slicing“ (v doslovném překladu „krájení sítě“), tedy technické řešení umožňující rozparcelování sítě 5G na různé virtuální vrstvy, tzv. podsítě k různému využití a s odlišnými parametry, které si vyžaduje příslušná technologie, kterou síť právě podporuje; bude možné rovněž připojení velkého množství zařízení (například senzorů) k jediné vrstvě. Dalším přínosem nového standardu bude částečná decentralizace sítě, tedy umožnění přímé komunikace mezi jednotlivými zařízeními s vynecháním operátora, což umožní vyšší rychlost a nižší zpoždění při komunikaci.
Pojmy:
- multiplexing - princip přenosu více signálů jedním přenosovým médiem (např. časový multiplex - TDM je základní metodou přenosu signálů klasické digitální telefonie), novější princip telefonie využívá princip VoIP, přenos hlasu datovými pakety, který se neřídí zásadami synchronního časového multiplexu
- simplex, half-duplex, full-duplex