Tři nejdůležitější části počítače
- Procesor (CPU)
- Paměť (RAM)
- Úložiště (HDD, SSD, Flash USB, paměťová karta, ...)
Procesor vykonává operace - počítá je - vše co na PC děláme se dá převést na řadu jednoduchých výpočtů. Procesor vykonává instrukce - pokyny programů. Každý procesor má výrobcem danou instrukční sadu - soubor operací, které umí vykonat.
V operační paměti jsou aktuálně zpracovávaná data - co právě děláme, co máme puštěné, otevřené. Procesor z paměti čte, co má udělat a ukládá do ní výsledky výpočtů.
Procesor i paměť jsou závislé na napájení - data se po vypnutí nezachovají. K tomu je potřeba úložiště - HarD Disc, flash disk, karty, ...
Soubory
Vše je v počítači uloženo ve formě souborů.
Ty jsou dvojího typu:
- Programy
- Dokumenty
Programům a dokumentům se obecně říká SOFTWARE. Veškeré technické vybavení se označuje pojmem HARDWARE.
Programy obsahují programové instrukce pro procesor. Když spustíme program, jeho soubory se nahrají do operační paměti. Z uživatelského hlediska se spustí v okně OS.
V programech vytváříme, prohlížíme a upravujeme dokumenty. Program získáme buď z “obchodů” jako AppStore, Google Play a pod. nebo ho stáhneme z internetu (méně bezpečné). Většinou má podobu komprimovaného archivu. Program se musí nainstalovat - rozkopírovat soubory do potřebných složek a nastavit (více třeba na Wikipedii v kapitole Operace během instalace).
Dokumenty obsahují texty, obrázky, hudbu, ... Dokumenty otevíráme v programech.
Spuštěný program a V NĚM OTEVŘENÝ dokument jsou uloženy v operační paměti.
Nabídka Soubor v OS:
- Nový - založí nový soubor v paměti (vyčlení mu místo)
- Otevřít - načte existující soubor z disku do paměti
- Uložit - uloží kopii obsahu paměti (stav na obrazovce) na disk
Dokumenty otevíráme v programech, které s nimi umí pracovat. Jaký program se má spustit, když chceme dokument otevřít, se pozná podle obsahu, nebo koncovky souboru. OS přiřazuje dokumentům programy automaticky, nebo si můžeme ke každé koncovce přiřadit program sami.
Klient - Server
Klient je počítač, se kterým pracujeme. Server je vzdálený počítač (umístěný např. doma ve sklepě, nebo v serverovně na druhém konci světa).
Klientský počítač a jeho program (např. webový prohlížeč) načítá dokument (HTML soubor) z disku serveru (web server).
Další hardware (HW) - karty, moduly
Grafická karta - umožňuje zobrazení - vykreslení na obrazovku, je to malý počítač - obsahuje procesor i paměť
Zvuková karta
Síťová karta - připojení do sítě a na internet
Bluetooth modul a jiné
Základní deska
Pomocí základní desky se všechny díly propojují. Propojení je pomocí vodivých cest na desce (namísto drátů). Jakémukoliv (vodivé cesty, dráty, konektory, ...) propojení se říká SBĚRNICE.
Jak funguje počítač?
Vše pěkně popsané (a nakreslené) od Akademie věd ČR: (Ne)zkreslená věda - jak funguje počítač
Operační systém (OS)
Počítač je jen hromada součástek (HARDWARE). Bez OS by uměl jen pípnout a rozsvítit LED kontrolky. Byl by jako mrtvý člověk bez života. OS je program, který oživuje počítač. Na základě příkazů obsažených v OS můžeme pracovat s hardware. OS například řídí procesor, přiděluje programům operační paměť, zapisuje data na disk, čte povely z klávesnice, zobrazuje je na monitor apod.
Nejrozšířenějším OS na stolních počítačích a noteboocích je Windows. Celosvětově nejrozšířenějším OS je ale Linux. Ten řídí největší servery světa, chytrou elektroniku i mobily (Android vychází z Linuxu). Velmi populární je macOS a iOS od Apple.